Ułatwienia dostępu

WOKRO (Wiodący Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy)

WOKRO II EDYCJA 2024 ROK

15 kwietnia 2024 roku rozpoczęliśmy realizację zadań w ramach programu „Za życiem”. W 2024 roku planuje się zrealizowanie 1476 godzin zajęć specjalistycznych. Program skierowany jest do dzieci od 0 roku życia do czasu podjęcia nauki szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia, u których występują wybrane schorzenia wg ICD–10 (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehailitacyjno-opiekuńczych). W II edycji programu, opieką objętych zostało 37 dzieci z terenu powiatu monieckiego. Do realizacji zadania zatrudniono 13 specjalistów. Uruchomiono specjalistyczną pomoc w zakresie terapii pedagogicznej, terapii dla dzieci z autyzmem, logopedycznej, neurologopedycznej i rehabilitacji oraz terapii SI. W zależności od pojawiających się potrzeb, rodziny obejmowane są również wsparciem psychologicznym. Nawiązano współpracę z placówkami z terenu powiatu monieckiego w celu realizacji zajęć specjalistycznych (W Szkole Podstawowej nr 2 w Mońkach odbywają się zajęcia SI, w Zespole Szkół w Kalinówce Kościelnej realizowane są zajęcia terapii pedagogicznej). Dzieci oczekujące na udział w zajęciach WOKRO będą przyjmowane w kolejności zgłoszeń. W przypadku pojawienia się wolnych miejsc rodzice będą niezwłocznie informowani.

Ewa Bartnik
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
w Mońkach

Wznowienie zajęć WWRD

W związku z realizacją programu „Za życiem” od 16 marca 2020 r. działalność wczesnego wspomagania rozwoju dziecka została czasowo ograniczona w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Od 1 czerwca 2020 r. wznawiamy organizowanie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mońkach. Zajęcia te mają charakter dobrowolny, a uczestnictwo w nich zależy od decyzji rodziców dzieci. Przy organizacji takich zajęć uwzględniamy możliwości placówki oraz bezpieczne warunki ich realizacji. Procedury dotyczące organizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w zakresie zapobiegania COVID-19 są dostępne na stronie poradni w zakładce Aktualności.

Utworzenie Ośrodka

koordynacyjno –rehabilitacyjno –opiekuńczego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
w Mońkach

W ramach programu

W ramach programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” zostało podpisane porozumienie pomiędzy Departamentem Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w MEN  a Powiatem Monieckim na realizację zadania wiodącego ośrodka koordynacyjno- rehabilitacyjno – opiekuńczego na obszarze powiatu.
Od 27 listopada 2017 roku placówką bezpośrednio realizującą zadanie Ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczego jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mońkach.

Program zakłada

Program zakłada realizację Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
Zajęcia specjalistyczne, bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną, prowadzą pedagodzy, psycholodzy, logopedzi oraz rehabilitant.
Pozyskane środki finansowe w ramach programu pozwoliły na zakup pomocy dydaktycznych oraz wyposażenie w sprzęt gabinetu rehabilitacyjnego.
Szczegółowe informacje na temat utworzonego Ośrodka koordynacyjno –rehabilitacyjno – opiekuńczego można uzyskać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mońkach.