Ułatwienia dostępu

O nas

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Mońkach

Do działań poradni należy:

  • diagnozowanie dzieci i młodzieży;
  • wydawanie opinii i orzeczeń dotyczących kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży;
  • udzielenie pomocy bezpośredniej uczniom oraz rodzicom;
  • realizacja zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktyczno-wychowawczych;
  • wspieranie przedszkoli, szkół i placówek.

Teren działania poradni obejmuje szkoły oraz placówki publiczne i niepubliczne z siedmiu gmin powiatu monieckiego: Mońki, Goniądz, Jasionówka, Jaświły, Knyszyn, Krypno i Trzcianne.

Korzystanie z usług poradni jest dobrowolne (na wniosek rodzica, opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia)
i bezpłatne.

 

Do wnisku o wykonanie badań, prosimy dołączyć:

  1. charakterystykę szkolną ucznia (od wychowawcy lub pedagoga szkolnego),
  2. opinię polonisty w przypadku trudności w czytaniu i pisaniu (w dniu badania przynieść zeszyty szkolne dziecka z różnych lat nauki – do wglądu),
  3. kserokopie opinii/ orzeczeń wydanych przez inne poradnie,
  4. świadectwa szkolne lub wykaz ocen z I półrocza danego roku szkolnego,
  5. książeczkę zdrowia dziecka.
Dodatkowo do wniosku o wydanie orzeczenia (w tym o potrzebie indywidualnego nauczania) lub opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju, wymagane jest:
  1.  zaświadczenie lekarskie od specjalisty, pod opieką którego znajduje się dziecko,
  2. zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia dziecka (badanie pediatryczne).

Działania poradni ukierunkowane są na:

Wspieramy  w rozwiązywaniu problemów rozwojowych, szkolnych i rodzinnych. Prowadzimy konsultacje i doradztwo w szeroko rozumianych sytuacjach kryzysowych i trudnych.

Przyjmujemy zgłoszenia telefoniczne lub osobiste w sekretariacie poradni.

Dzieci z rozpoznaną wadą wzroku przychodzą na badania w okularach.
 
Bardzo prosimy, by Rodzice zgłaszali się do poradni z nr PESEL dziecka (obowiązek zapisu numeru PESEL nakłada na poradnie Rozporządzenie MEN z dn. 13.02.2013 r.).

  • Diagnoza psychologiczna: Przeprowadzanie testów psychologicznych, obserwacji zachowania oraz wywiadów z dziećmi i młodzieżą w celu oceny ich stanu emocjonalnego i psychicznego.
  • Diagnoza pedagogiczna: Analiza osiągnięć edukacyjnych, identyfikacja trudności w nauce oraz opracowywanie planów wsparcia edukacyjnego dostosowanych do indywidualnych potrzeb uczniów.
  • Diagnoza logopedyczna: Ocena umiejętności komunikacyjnych, diagnoza ewentualnych wad wymowy oraz planowanie terapii logopedycznej.
  • Indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne: Opracowywanie i prowadzenie sesji terapeutycznych dostosowanych do potrzeb jednostek oraz grup, mających na celu rozwój umiejętności interpersonalnych, radzenia sobie ze stresem, czy też budowanie pewności siebie.
  • Psychoedukacja: Organizowanie warsztatów i spotkań edukacyjnych, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę na temat zdrowia psychicznego, radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi oraz umiejętności interpersonalnych.
  • Konsultacje rodzinne: Udzielanie wsparcia rodzicom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, budowaniu zdrowych relacji rodzinnych oraz wspieranie w procesie adaptacji do zmian życiowych.
  • Warsztaty dla rodziców: Organizowanie spotkań edukacyjnych, podczas których rodzice zdobywają umiejętności wychowawcze, uczą się skutecznych metod komunikacji oraz rozwijają świadomość dotyczącą potrzeb i emocji swoich dzieci.
  • Porady i konsultacje dla nauczycieli: Udzielanie wsparcia w zakresie identyfikacji i radzenia sobie z trudnościami uczniów, tworzenie planów wsparcia edukacyjnego oraz doskonalenie umiejętności pracy z różnorodnymi grupami uczniów.
  • Prelekcje i warsztaty: Organizowanie szkoleń dla nauczycieli i innych pracowników placówek oświatowych na temat zdrowia psychicznego uczniów, technik radzenia sobie z trudnościami oraz strategii wspierania rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów.

Pracownicy Poradni

Dyrektor

Ewa Bartnik

Psycholodzy

Sylwia Agnieszka Czerech

Aneta Czuł

Barbara Jabłońska

Joanna Beata Młynarczyk

Pedagodzy

Anna Świderek

Kamila Czerepko

Joanna Gulewicz

Maria Małgorzata Konaszewska

Logopedzi

Wiesława Bielawska

Magdalena Milewska